top of page
  • Writer's pictureJana Sooäär

10 asja, millele enne püsimeigi tegemist tähelepanu pöörataKui oled mõelnud püsimeigi tegemisele, aga pole kindel, kuidas enda jaoks õige püsimeigi tegija leida, siis siit leiad

juhtnöörid sellel teel orienteerumiseks.


Allpool on 10 asja, millele tähelepanu pöörata, et soovitud püsimeigi tulemus saada:


  1. Püsimeigi tegija kvalifikatsioon ja eeldused

Selle all pean silmas, kus on tegija õppinud ja kas tal on eeldusi olla püsimeigikunstnik. Püsimeigi koolitajaid on palju, aga oluline on, et läbitud on tugeval tasemel ja pika kogemusega püsimeigi professionaali koolitused. Püsimeigi tegija tee saab alguse koolitusest ja kui see on nõrgal tasemel, on väga raske head püsimeiki tegema hakata. Püsimeik on keeruline ala, kus on lisaks keerukale tehnikale, visuaalsele vilumusele ja kunstnikusilmale vajalik omandada põhjalikud teadmised nahatüüpide, naha kui organi, organismi toimimise, värviteooria, range hügieeni jpmt kohta. Tihtipeale on nõrga koolitaja juures õppides ka tehniline pool kehvalt omandatud.

Täiesti eraldi teema on veel eeldused heaks püsimeigikunstnikuks saada ehk kas tegijal on kunstialane taust ja eeldused. Paraku on nii eeljoonistusel kui teostusel vaja head silma ja kunstniku kätt, et väga kaunist püsimeiki luua. Päris ilma selleta on võimalik küll tehniline pool ära õppida, aga püsimeigi sobitumine inimese näojoonte ja välimusega ning kauni kuju joonistamine jääb tihti kehvale tasemele.


2.     Püsimeigi tegija kogemus

Püsimeigi tegija kogemus on üks äärmiselt oluline faktor väga hea püsimeigitulemuse saamiseks. Tõeliseks püsimeigikunstnikuks ei sünnita kohe peale koolitust, selleks kasvatakse läbi harjutamise, töökogemuse, pühendumise ja suure tahtmise ennast arendada. Läbi kogemuse tekib hea naha tunnetus, arusaam naha ja näojoonte eripäradest, värvide valikust ja segamisest, ja oskus erinevates situatsioonides asju nii lahendada, et saadakse hea tulemus. Väga tihti tuleb ette keerulisemat veritsevat põletikulist nahka või väga suurt näo asümmeetriat ja algav püsimeigi tegija ei pruugi selles olukorras väga hästi toime tulla. Loomulikult annab kogemus enamasti ka meisterliku tehnika valdamise.

Oluline on ka aru saada, et mitte kõik püsimeigi tegijad ei tee kulmudele ka karvatehnikat, sest see on keerulisem ja artistlikkust nõudev tehnika (karvatehnika väga heal ja loomulikul tasemel tegija on reeglina ka kunstniku käega ja tõeliselt pühendunud tegija). Samuti ei tee kõik tegijad silmalainereid või huulte püsimeiki. See, et inimene on püsimeigi tegija, ei tähenda, et ta on kõiki neid tehnikaid eri näo piirkondades õppinud või ennast kõigis tehnikates arendanud.

Rääkides hinnast, siis reeglina räägib püsimeigi hind ka püsimeigi tegija kogemusest, oskustest ja kõrge kvaliteediga masinate, nõelte ja pigmentide kasutamisest. Paraku odavalt parimat kvaliteeti lihtsalt ei saa.


3.     Püsimeigi tegija tööde portfoolio

Oluline on vaadata püsimeigi tegija tööde galeriid ja hinnata, mis käekirjaga ja tulemusega tööd keegi teeb. Heal tasemel tegijal on näidata suur galerii oma töödest, mille järgi saab hinnata, milline on tegija stiil, käekiri ja oskused. Igal tegijal, nii nagu igal kunstnikul, on oma käekiri. See, kuidas tegija näeb inimese nägu ja näojooni ja tema oskus nägu kaunimaks teha, on hästi oluline. Püsimeigi tegija peaks looma näkku rohkem sümmeetriat ja näojooni täiustama. Eelkõige tuleks vaadata, kas tegija stiil on selline, mis Sind kõnetab. On loomulikuna näiva püsimeigi suuna viljelejaid ja on nö õhtumeigi või hoopis tätoveeringu välimusega püsimeigi tegijaid. Mida loomulikuma välimusega püsimeiki tehakse, seda edasijõudnum oma oskustes tegija on. Samas on ka püsimeigikunstnikke, kes teevadki ka nn loomingulist kunsti ehk leiutavad uusi stiile (näiteks hästi laiad ja suured kulmud, värviliste karvakestega kulmud vmt). See ei pruugi Sinu arusaama ja soovidega sobida. Oluline on vaadata, mis käekiri Sind kõnetab.

Paraku pean hoiatama, et tuleks jälgida ka seda, et veebilehel või sotsiaalmeedias pole tegu kellegi teise tööde plagiaadiga ja üldiselt on selleks justnimelt oluline suur tööde galerii olemasolu. Ääremärkusena on oluline ka vaadata, et tegu pole ülihea piltide töötlejaga. Osad tegijad palkavad professionaalsed pilditöötlejaid oma tööde pilte kauniks tegema ja seal on alati küsimus, kas tegelikkus vastab ikka samale tulemusele. Üldiselt on püsimeigis norm, et piltidel inimese nahka veidi kaunimaks muudetakse, sest keegi ei taha vaadata põletikulist, aknega või muude nahaprobleemidega punetavat nahka. Hoopis teine asi on aga püsimeigi tööd tõsiselt ilustada või hoopis muuta. AI ajastul on meid ilmselt ees ootamas veel uued sellega seonduvad teemad, sest võimalus igasuguseid asju selle kaudu luua on lõputu.


4.     Klientide hinnangud ja kommentaarid

Siinkohal ongi oluline heita pilk tegija klientide hinnangutele ja kommentaaridele nende veebilehel, Googles või sotsiaalmeedias. Sealt saab üldiselt pildi ette, kas tööde kvaliteediga ollakse väga rahul või mitte. Samuti saab sealt ehk infot püsimeigi pikaajalise püsivuse ja välimuse kohta ehk kas kliendid on ka pikaajaliselt rahul. Lisaks saab aimu tegija kommunikatsiooni oskustest, sest see on ka väga oluline.

5.     Kommunikatsioon ja sobivus

See, et saad püsimegi tegijaga oma soovid ja mõtted kenasti läbi arutada, on hästi oluline.  Tegija peaks olema hea ja avatud suhtleja. Selle kohta saad infot kas konsultatsioonis käies või hinnanguid lugedes.

6.     Konsultatsioon

Konsultatsiooni võimalus kas kohapeal või telefoni või meili teel on oluline, kui Sa pole oma otsuses päris kindel. See annab ka võimaluse aru saada, kas kommunikatsioon tegijaga sobib ja oled ühel lainel.

Konsultatsioonis peaks professionaalne tegija arutama, kas Sul võib olla mingisuguseid vastunäidustusi püsimeigi protseduuri teostamiseks, milline tehnika sobib Sinu nahatüübiga kõige paremini ja kuidas näiteks nahaprobleemid (põletikulised nahaprobleemid, akne vmt) võivad tulemust mõjutada, millised värvitoonid võiks sobida ja selgitama paranemisprotsessi ja hoolduse võtteid peale protseduuri. Kindlasti on oluline teada, et nädal peale protseduuri ei tohiks tugevalt higistada (trenn, saun), spasse minna ja kuu aega peale protseduuri näkku päikest võtta. Samuti on oluline teadvustada, et 2-3 kuud peale esmast protseduuri peaks toimuma ka korrektsiooni protseduur.  Üldiselt peaksid Sa saama kõigile oma küsimustele ammendavad vastused, nii et midagi ei jää segaseks ja saad rahuliku südamega protseduurile minna.

Konsultatsioonis ei hakka ükski tegija Sulle püsimeigi eeljoonistust tegema, sest see on põhjalik, täpne ja aeganõudev töö, aga protseduurile minnes on see absoluutselt esmatähtis, et tegija Sulle korraliku püsimeigi eeljoonistuse teeb. See ei ole 5 minuti töö.  Ilma selleta oled väga libedal jääl.


7.     Hoolduse käik

Hooldus peale püsimeigi tegemist on hästi oluline hea püsimeigi tulemuse saavutamiseks ja professionaalne tegija selgitab ka kindlasti paranemise protsessi ja piiranguid, mis esimestel nädalatel peale protseduuri vajalikud on. Samuti tuleks rääkida korrektsiooni protseduuri ajast ja püsimeigi püsivusest.


8.     Hügieen ja puhtus

Loomulikult on sellise protseduuri puhul ülioluline hügieen ja puhtus ehk et protseduuri kohta valides tuleks kindlasti ka sellele tähelepanu pöörata. Kuna tegemist on naha ja verega seotud protseduuriga, on steriilsete ühekordsete nõelte kasutamine muidugi absoluutselt kriitilise tähtsusega. Samuti muidugi püsimeigi tegija kinnaste kasutamine, töövahendite steriilsus ja töökoha puhtus.


9.     Püsimeigi hind

Kindlasti on mõistlik aru saada, mis on püsimeigi hind ja kuidas tegija hinnastab esmaprotseduuri, järelhooldust 2-3 kuu pärast, ja siis juba püsikliendi värskendust 2 aasta jooksul. Need asjad võivad ka üsna palju varieeruda. Oluline on siiski meelde jätta, et püsimeigi hind on üldiselt seotud tegija kompetentsi ja kogemusega ehk räägib ka sellest, millist kvaliteeti võid oodata. Loomulikult võivad sotsiaalmeedias endale tuntust tekitanud tegijad küsida rohkem raha ka lihtsalt seetõttu, et nad on seal tuntumad. Oluline on  vaadata tööde väljanägemist ja klientide hinnanguid, ja võrrelda seda siis hinnatasemega.


10.  Mille järgi ei peaks tegijat valima

Toon siin välja ka asjad, mis püsimeigi tegemisel ei peaks olema olulised mõjutajad tegija valimisel. Sellised asjad on tegija kodu lähedane asukoht, kellegi tuttava tuttava soovitus ilma nende püsimeiki nägemata, odav hind (enne jäta püsimeik tegemata, kui teed viletsa püsimeigi mitteprofessionaalse või algaja tegija juures ja ootad väga head ja kaunist tulemust), püsimeigi tegija sotsiaalmeedias esinemise aktiivsus ja muud taolised Sinu tulevast püsimeigi tulemust mitte mõjutavad tegurid. Oluline on, et leiad tegija, kelle käekiri Sind kõnetab, kes on professionaalse koolituse ja suure kogemusega, ja kellega saad vabalt kõik oma soovid ja mõtted läbi arutada.

Comments


bottom of page