top of page
  • Writer's pictureJana Sooäär

Miks on püsimeigi hindades nii suur erinevus?

Arvatavasti tekib Sul see küsimus, kui hakkad püsimeigi kohta lähemalt uurima. Püsimeigi hinnad võivad tegijatel olla tõepoolest väga erinevad ja varieeruvad 50-400 eur vahemikus. Nii mõnigi inimene arvab, et 100 ja 200 eur maksva püsimeigi vahel ei pruugi erilist vahet olla ja tegija küsib viimasel puhul sama tulemuse eest lihtsalt rohkem raha. Paraku pole see siiski tõsi. Püsimeigi tegijate hinnad on otseses sõltuvuses nende kvalifikatsioonist (oskustest!), professionaalsusest, andest, kogemusest, kasutatavatest töövahenditest ja kvaliteedist ehk siis saavutatavast püsimeigi tulemusest. Tõepoolest, väga heade tegijate hindade puhul mängib kindlasti rolli ka tuntus ehk siis maailmakuulsad tegijad saavad kindlasti kõrgemat hinda küsida kui vähem kuulsad väga head tegijad.


Väga kauni ja loomulikuna näiva püsimeigi tegijaks ei saada paraku lihtsalt koolitusel käimisest ja sertifikaadist seinal ega ka väikese töökogemusega. Väga heade püsimeigitulemuste saavutamine nõuab väga head koolitust, pidevat harjutamist, visadust, head silma ja kunstiannet, täpsust, pikaajalist praktilist töökogemust ja kõrge kvaliteediga töövahendite kasutamist. Püsimeiki õpivad viimastel aastatel väga paljud, aga koolitustel käijatest hakkavad reaalselt tööd tegema vaid ca 10%. Tihti alahinnatakse, kui palju peab vaeva nägema (harjutama, harjutama, harjutama) ja kui palju aega võtab tõeliselt kauni ja loomulikuna näiva püsimeigi tegijaks saamine (kogemus ja areng läbi selle!). Samuti on koolituste tase väga erinev ja paraku valivad paljud õppijad soodsaimad koolitused, mis sageli ei anna neile heaks püsimeigimeistriks saamiseks parimat baasi. Ühegi tipptasemel meistri koolitus ei ole odav. Toon näite enda baaskoolituse kohta – käisin püsimeiki õppimas Itaalias ühe maailmakuulsa püsimeigi guru Toni Belfatto juures individuaalkoolitusel ja koolituse, reisi ja hotelli hind oli minu jaoks väga suur investeering. Lisaks reisisid minuga kaasa ka minu pisike laps ja abikaasa, kes teda minu koolituse kestel hoidis, sest nii väikesena oleks lapsest nii pikalt eemalolek mõeldamatu olnud, aga see on juba eraldi lugu :) Samas julgen öelda, et tegin absoluutselt õige otsuse, sest koolitumine Toni juures andis mulle tõeliselt tugeva aluse, kõrge standardi ja eesmärgi, mille poole püüelda.


Puudutan eraldi ka kunstiannet ja nn “ head silma”. Püsimeigi puhul on paraku üks levinumaid probleeme väga inetu kuju ja asetusega ning täiesti asümmeetriliselt tehtud kulmud. Ilma “ hea silma” ja kunstiandeta on tegijal väga keeruline ka parimate tehniliste oskuste juures kaunist tulemust saavutada. Võtame näiteks kulmud. Kulmude kuju, asetus ja sümmeetria mängivad loomulikult ülisuurt rolli, et saada kaunis ja loomulik püsimeigi tulemus. Kui oled püsimeigi tegija juures ja ta joonistab Sulle enne püsimeigi tegemist kulmud Sinu enda loomulike kulmude kohale või alla, angry birds kõrge kaarega konksud, poolkuu või 3 millimeetrised triibud, on aeg kiiresti joosta :) Eriti kiiresti soovitan joosta, kui ta üldse kulmusid enne tegemist ette ei joonista.


Oluline on ka teada, et odava püsimeigi puhul ei ole suurima tõenäosusega tegemist kvaliteetsete töövahenditega – püsimeigi aparaat (tõeliselt kvaliteetsed püsimeigi aparaadid maksavad ca 3000-5000 eur), ühekordsed steriilsed nõelad, püsimeigipigmendid ja naha tuimestuseks kasutatav anesteesia. Kõikide nende komponentide kvaliteet mängib samuti suurt rolli, et püsimeik saaks loomulik, kauni värviga ja protseduur oleks võimalikult mugav. Ühe näitena toon pigmendid, mis peaks kindlasti olema kvaliteetsed, testitud ja sertifitseeritud püsimeigipigmendid. Odavates kohtades kasutatakse paraku väga ebakvaliteetseid hiina püsimeigipigmente või tätoveeringupigmente, mille hinnad on fragment kvaliteetsete püsimeigipigmentide hinnast. Paraku on just selliste pigmentide kasutamine üks põhjus, miks on tänaval näha siniseid või tugevaid sinakasmustasid kulmusid, mis ajaga ei kipu eriti maha kuluma.


Levinuim viga, mida püsimeigi tegijat valides tehakse, on see, et minnakse odava hinnaga või mugavalt kodu lähedal asuva tegija juurde ja tihtipeale pole tegija tehtud töid üldse vaadatud. Oma pikaajalisest kogemusest ja paljude mujal "soodsalt" tehtud ebaõnnestunud püsimeigiga hädasolijate nägemise põhjal julgen öelda, et kui Sul ei ole hetkel piisavalt raha professionaalse ja kogenud püsimeigi tegija juurde minemiseks, jäta parem püsimeik tegemata. Trauma ja kulud, mis kaasnevad ebaõnnestunud püsimeigiga elamise ja eemaldamisega, on päris suured.


Nii nagu igal alal, ei ole ka püsimeigi alal palju väga häid püsimeigi tegijaid (loe: neid, kes teevad tõeliselt kõrgel kunstilisel ja tehnilisel tasemel püsimeiki), seega võta aega ja vii ennast tegijate töödega hästi kurssi. Professionaalsete ehk nn tõeliselt heade tegijate seast just Sinule õige valiku tegemiseks on oluline vaadata püsimeigi meistri töid (kas tema stiil ja käekiri kõnetab Sind) ja muidugi ka inimeste hinnanguid meistri tööle ja suhtlusele.

コメント


bottom of page