Jana Sooäär
Naha vananemine, rakutasandil ilu ja püsimeik
Paraku on vananemine muidugi vältimatu ja koos sellega vananeb ka meie nahk. Püsimeiki tehes näen eriti selgelt, kuidas erinevatel inimestel vananeb nahk väga erineva kiirusega. Naha vanus ja väljanägemine ei ole kindlasti mitte sama, mis bioloogiline vanus. Nagu viimase aja teadusuuringud kinnitavad, on geenidega meile siiski üsna vähe ette kirjutatud ja palju rohkem sõltub meie vananemine ja tervis ja seega ka väljanägemine meist endist. Täna räägin natuke sellest, mis meie nahaga vananedes toimub ja kuidas oma naha enneaegset vananemist ära hoida. Kirjutan ka sellest, mismoodi püsimeigiga saab teatud vananemisega seotud probleeme kohendada ja samuti, millal püsimeiki eakasse nahka pole mõistlik teha.
Miks me ei peaks ootama esimeste probleemide ilmnemiseni, et oma naha eest hoolt kanda
Tavapäraselt tegeleme me olemasolevate nahaprobleemidega, olgu see siis kortsud, lõtvunud nahk, naha volüümi vähenemine, pigmendilaigud või mõni muu problem. Sel puhul on tihtipeale juba keerulisem loomulikul viisil aega tagasi pöörata. Tegelikkuses peaksime oma naha eest igapäevaselt hoolitsema juba kahekümnendates, et hiljem meid mitmesugused naha vananemisega seotud probleemid liiga vara ei kimbutaks.
Selgitan lühidalt, missugused muutused toimuvad nahas läbi dekaadide, et pareminin mõista, miks naha eest hoolitsemine on vajalik juba 20ndates eluaastates:
Sinu kollageen hakkab vähenema juba 20ndates. Kollageen on struktuurne proteiin Sinu nahas ja see hakkab tihtipeale juba Sinu 20ndast sünnipäevast vähenema ca 1% aastas. Kui kiiresti see protsess toimuma hakkab sõltub suures osas geenidest ja elustiili faktoritest nagu toitumisest ja suitsetamisest. Kollageen on oluline kauni naha jaoks, sest see on üks peamine komponent tugeva ja elastse naha jaoks, ja kollageeni kaotus väljendub meie näol järk-järgult tekkivate kortsudena. Oluline on ka see, et me tegelikult kahjustame olemasolevat kollageeni ka päikesekahjustustega ja kehvade nahahoolduse harjumustega.
30ndates hakkavad sageli välja paistma UV kahjustustest tekkinud pigmentatsiooni probleemid. Samuti hakkab naharakkude elutsükkel vaikselt aeglustuma.
40ndates hakkab Sinu naharakkude elutsükkel märgatavalt aeglustuma. Tegelikult hakkab naharakkude elutsükkel aeglustuma juba 30ndates, aga see hakkab välja paistma just 40ndates.
Menopausi ajal langeb Sinu kollageeni, elastiini, hüaluroonhappe ja keratiini tase drastiliselt. Kollageen, keratiin ja elastiin annavad nahale tugevuse, elastsuse ja noorusliku välimuse. Need on meie kauni välimuse olulised ehituskivid. Hormonaalsed muutused menopausi ajal muudavad nahka ja naha struktuuri. Uuringud näitavad, et inimese nahk kaotab ca 30% oma kollageenist just menopausi esimese viie aasta jooksul, ja umbes 2% aastas iga järgneva kahekümne aasta jooksul peale seda.
50ndates langeb luutihedus. Tänu sellele hakkad Sa nägema ka lõtvumist ja volüümi kaotust oma näos.
60ndates ja 70ndates kiireneb naha vananemine paraku dramaatiliselt
Rakutasandil ilu
Traditsiooniliselt on nahahooldus keskendunud välisele toimele – maskid, näoveed, seerumid, kreemid jmt. Viimase aja teadusarengud toovad aga väga selgelt välja sisemise ja välimise tervise omavahelise seose ja seetõttu on edukas nahahooldus palju kinni nö rakutasandi ilus.
Kuna oksüdatiivne stress on peamine rakukahjustuste ja enneaegse vananemise põhjustaja, siis kõige olulisem oma naha noorena hoidmisel on oksüdatiivse stressi vastu võitlemine. Oksüdatiivne stress algab molekulidest nimega vabad radikaalid ja need tekivad raku ainevahetuse kõrvalproduktina näiteks toksiinide, pestitsiidide, suitsetamise, saastunud õhu vmt kokkupuutest. Kui meie kehas on liiga palju vabasid radikaale, kahjustavad nad rakustruktuuri (kaasaarvatud DNAd ja rakumembraani). Kui keha toodab rohkem vabasid radikaale kui ta jõuab neid kontrolli all hoida, tekibki oksüdatiivne stress. Seega, mida rohkem me oma keha toksiinide, pestitsiidide, suitsu, õhusaaste ja põletikku tekitavate toitudega koormame, seda kiiremini meie nahk vananeb.
Kuidas täpselt mõjutab oksüdatiivne stress nahka?
Oksüdatiivne stress aitab kaasa naha vananemisele. See aitab kaasa kollageeni ja elastsete kiudude vähenemisele, mis toob meile omakorda kaasa kortsud. Oksüdatiivne stress mõjutab ka naha kaitsebarjääri kehvasti, aitab kaasa vähenenud niiskusele ja tõstab nahavähi riski. Kokkuvõtlikult öeldes, Sinu nahk ja keha ei ole pideva oksüdatiivse stressi fännid :)
Kuidas oksüdatiivset stressi peatada?
Oksüdatiivset stressi ja nn rakutasandil ilu saame me kontrollida mitmete elustiililiste harjumustega.
1. Söö antioksüdantide-rikast toitu ja kasuta antioksüdante nahahoolduses
Antioksüdantide molekulid stabiliseerivad vabasid radikaale, põletikulisi protsesse ja UV kiirgust, ja kaitsevad nahka seest ja väljast vabade radikaalide põhjustatud kahjustuste eest. Antioksüdandid aitavad meid nahka päikese eest kaitsta ja abistavad rakutaastusega.
Antioksüdandirikkad toidud on TAIMSED toidud: puuviljad, juurviljad, marjad, kaunviljad, maitsetaimed, pähklid ja täisteravili. Lisaks marjadele, puuviljadele, juurviljadele ja salatilistele, on väga antioksüdandirikas ka näiteks tume shokolaad (kakao, mitte suhkur :))
Antioksüdandid välispidises nahahoolduses on samuti väga olulised. Antioksüdandid aitavad ära hoida edasised nahakahjustused nagu tumedad laigud ja kortsud. Näiteks C-vitamiini rikas hommikune nahaseerum aitab nahas kollageeni kasvatada ja seda stabiliseerida, ja samuti hoiab ära ja hooldab hüperpigmentatsiooni. Head antioksüdandid on näiteks ka CoQ10 ja E vitamiin. Otsi endale nahahooldustooted, mis sisaldavad antioksüdante!
2. Hoidu põletikku tekitavatest toiduainetest
Paljud toidud tekitavad kehas põletikulisi protsesse ja aitavad selle läbi kaasa oksüdatiivse stressi tekkimisele. Põletik ja oksüdatiivne stress on omavahel väga otseselt ja kahesuunaliselt seotud.
Põletikku tekitavad toiduained on rafineeritud suhkur ja süsivesikud (sai, pasta jne), töödeldud liha ja igasugune töödeldud toit, aga ka lehmapiimast toiduained ja neid peaks võimalikult vähe sööma. Eriti just suhkur ja töödeldud toidud on otseselt seotud enneaegse naha vananemise ja kortsudega, nii et suhkrut sisaldavad toidud tasub igal võimalusel asendada antioksüdandirikaste puuviljade ja marjadega.
3. Kaitse oma nahka päikese eest
Nahaeksperdid ütlevad, et 80% vananemise märkidest on põhjustatud keskkonnast ja päike on sealhulgas üks kõige suuremaid mõjutajaid. Päike ja solaariumid kahjustavad UV kiirgusega naha DNA-d ja seeläbi tekitavad kortse. UV kiirguse eest kaitsevad meid riided, kübarad ja päikesekaitsekreemid. Soovitan oma naha ja tervise huvides valida päikesekaitsekreemid, mis ei sisalda kemikaale. Ühtlasi aitab nahka päikese eest kaitsta ka antioksüdantide-rikas toit.
Liigne päike ei mõju ka püsimeigile hästi, sest päike pleegitab püsimeiki ja kui püsimeiki mitte päikese eest kaitsta, kulub püsimeik nahast kiiremini maha.
Kuidas aitab püsimeik vananemisnähtude puhul
Püsimeigiga on võimalik teatud vananemisnähtusid näiliselt varjata. Näiteks on võimalik allapoole langevaid kulmusid või kaduma läinud kulmukaare tõusu või kulmude “sabasid” taastada. Kulmukarvade hõrenemise puhul aitab karvatehnika neid näiliselt taastada.
Samuti saab allapoole kiskuvaid huulekontuure või silmakontuure veidi visuaalselt tõsta. Huultele saab püsimeigiga ka kaduma läinud volüümikust näiliselt juurde anda, kui kontuure pisut kohendada ja samuti heledamast-tumedamaks varjunditega õigeid kohti rõhutada. Muidugi annab ka kaunis soe huulte toon vananevas nahas kõvasti nooruslikkust näkku juurde.
Mis on püsimeigi tegemisel vanema inimese nahka erinevat?
Vanema inimese nahas kaob naha volüüm ja elastsus, ja samuti on nahal kortsud, pigmendilaigud, päikesekahjusutused jmt.
Vanem nahk on tihtipeale kuiv ja õhuke, seetõttu võib sellises nahas seda mitte arvestades kergesti liiga tumeda või liiga külmade toonidega püsimeigi saada. Püsimeiki tehes peab sellises nahas väga teadlikult naha paksust arvestama ja õige tumeduse ja soojusastmega pigmendi tooni valima.
Sügavate kortsudega huulte või kulmude puhul, mis võib kõrges eas ette tulla, ei ole püsimeik näidustatud. Sellisel juhul on oht, et pigment võib kortsudes laiali valguda.
Püsimeigi puhul ei ole otsest kõrgeima vanuse piirangut, kuna iga inimese nahk vananeb erineva kiirusega. Oluline on, milline Sinu nahk välja näeb.
Hoolimata sellest, mis vanuses me oleme, saame oma naha hea väljanägemise ja nooruslikkuse heaks palju ära teha. Kas Sina oled täna oma nahka enneaegse vananemise eest kaitsnud ja näiteks piisavalt puu-ja juurvilju söönud? :)
Comentarios